24.05.2017r.

 

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na warszawskim Rynku Starego Miasta zaprezentuje w Noc Muzeów wystawę „7 młodych malarzy”.

 

Współczesna młoda sztuka charakteryzuje się różnorodnością podejmowanych motywów, technik, inspiracji. Postawy artystyczne twórców współczesnych często klarują się wobec bogatej historii sztuki poprzednich pokoleń, tworzących w XX wieku. Malarzom naszych czasów trudno jest wymknąć się ze swoistej malarskiej intertekstualności, nawiązań, kontekstu, schedy poprzedniego wieku.

Rewolucja artystyczna, dokonana przez m.in. dadaistów i kubistów postąpiła nadzwyczaj dynamicznie, prowadząc do ogromnej liczby nowych nurtów artystycznych, jak również redefiniowania minionych. Współcześnie w Polsce tematy oraz wariacje abstrakcyjne powstają przy jednoczesnym, dość charakterystycznym dla pokolenia młodych artystów powrocie do malarstwa figuratywnego. Zabiegiem często stosowanym jest zestawianie postaci z uabstrakcyjnionym, uproszczonym lub zgeometryzowanym tłem, zabawa perspektywą i rytmem kompozycji.

 

Tendencja do zrzeszania się i jasnego klasyfikowania swej twórczości osłabła, a sztuka współczesna jest zdominowana chęcią wyrażania własnej indywidualności.

 

Twórcami, których dzieła zostaną pokazane na wystawie, są:

-Aleksander Myjak ( ASP w  Warszawie);

-Hanna Gąsiorowska (ASP Gdańsk);

Grzegorz Klimek (ASP Wrocław);

Mateusz Maliborski (ASP Kraków);

Alicja Pruchniewicz (ASP Wrocław);

Marta Kunikowska-Mikulska (ASP Łódź)

Małgorzata Wojciechowska-Stępień (ASP Łódź)

Marta Rynkiewicz (ASP Gdańsk)

 

BIOGRAFIE TWÓRCÓW: 

 

ALEKSANDER MYJAK ( ur. w 1985 r. w Warszawie)

W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Projektowania Książki prof. Macieja Buszewicza. Aneks zrobił w Pracowni Malarstwa prof. Adama Styki. Od 2009 roku pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie jako asystent. W 2010 roku ukończył również Studium Pedagogiczne na warszawskiej ASP. W 2013 roku swoje prace prezentował na wystawie indywidualnej w Muzeum Stanisława Staszica w Pile.
Aleksander Myjak jest laureatem III nagrody w Konkursie „Grafika Warszawska” (maj 2007 r.) oraz Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego (czerwiec 2008 r.)

 

HANNA GĄSIOROWSKA (ur. 1986)

Ukończyła Liceum Plastyczne w Zielonej Górze (dyplom 2006) i kierunek „Projektowanie graficzne” na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom 2012). Prace artystki wystawiane były m.in. w Warszawie, Sopocie (wystawa pt. „Życie to bajka” w roku 2014). Gąsiorowska bierze udział w licznych przedsięwzięciach promujących młodych artystów (23. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych w Legnicy, II Aukcja Młodej Sztuki w Katowicach) i konkursach plastycznych (finalistka konkursu na plakat „Nie ma dzieci, są ludzie” organizowanego przez Rzecznika Praw Dziecka w 2012 roku).

 

GRZEGORZ KLIMEK (ur. 1987)

Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni malarstwa prof. Stanisława Korytki i pracowni rysunku prof. Przemysława Pintala. Uczestnik wielu wystaw w kraju i za granicą. Grzegorz Klimek otrzymał wyróżnienie w konkursie malarskim Kreatywny Wrocław – Wrocław 2011, wyróżnienie w konkursie malarskim Nowoodkryta – Wrocław 2013, nagrodę ArtNoble na Festiwalu intermedialnym M{i}aSTO Gwiazd dla najlepszych dyplomów 2013 – Żyrardów 2013. Artysta używa wielorakich technik malarskich, które przez mieszanie, rozdrapywanie i malowanie na nowo dają specyficzne efekty strukturalne. Artysta sam robi farby, którymi maluje.

 

MATEUSZ MALIBORSKI (ur. 1990 r.)

Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz typografią. Laureat Stypendium im. Sayeda w 2012 oraz uczestnik kilku wystaw zbiorowych m.in w Rzeszowie i Krakowie. Finalista konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch w 2014 roku.

 

ALICJA PRUCHNIEWICZ (ur. 1993)

Pruchniewicz w swojej pracy twórczej skupia się głównie na abstrakcjach, zgłębiając różne nurty obrazów nie przedstawieniowych, skupione w cyklach o bogatej, wysmakowanej kolorystyce i ciekawych rozwiązaniach technicznych.
Ukończyła Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie, obecnie studentka czwartego roku Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Uczestniczka licznych plenerów i wystaw zbiorowych w Polsce.

 

MARTA KUNIKOWSKA-MIKULSKA (ur. 1981)

Ukończyła wydział Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej w Pracowni Technik Litograficznych pod kierunkiem prof. Witolda Warzywody (2005), aneks w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Mariana Kępińskiego.
Artystkę fascynuje wszystko, co pradawne. Wierzenia, mity, symbole, zwyczaje. W jej pracach często powtarzają się motywy wsi. Kunikowska-Mikulska aktywnie poszukuje mistyczności, natury, tradycji, archaicznych motywów, jednocześnie wydzielając pewną część swojej twórczości dla współczesnego człowieka, często zagubionego w nowoczesności.

 

MAŁGORZATA WOJCIECHOWSKA-STĘPIEŃ (ur. 1989 r.)

Studia na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Aleksandry Gieragi oraz w Pracowni Multimediów prof. Wiesława Karolaka.
Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Łodzi w ramach XXXI edycji Konkursu im. Władysława Strzemińskiego „Sztuki Piękne” .
Zajmuje się malarstwem i animacją kultury. W 2013 roku w drodze konkursu otrzymała grant na realizację projektu „CZTERY KĄTY WYOBRAŹNI” jako zadania publicznego z Urzędu Miasta Łodzi. W 2014 roku jej praca prezentowana była na ogólnopolskiej wystawie NAJLEPSZE DYPLOMY AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH 2014 w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

MARTA RYNKIEWICZ (ur. 1983 r.)

Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem profesora Henryka Cześnika, a także grafikę projektową pod kierunkiem profesora Jerzego Krechowicza. Dyplom obroniła w 2009 roku. W latach 2007/2008 studiowała w Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie.
W swoim cyklu malarskim „SNY MARY FANTAZJE” Marta Rynkiewicz buduje charakterystyczne napięcie. Pejzaże, wnętrza, architektoniczne przestrzenie są pozbawione ludzkiej obecności. Jaskrawe kolory, światło i sceneria kurortu oddają atmosferę lata. Perspektywiczne skróty i przestrzeń zastosowana w jej obrazach pozwalają widzowi być uczestnikiem wykreowanego przez nią świata. Przedstawienia te określa harmonia, ale i pewien niepokój. Czasem jest w nich lekko zasugerowana narracja, która skłania do odkrywania zagadki.

 

Wernisaż: Sobota, 20 maja 2017 od godziny 20:00

Wystawa trwać będzie do 2 czerwca 2017

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek Starego Miasta 19/21/21a
Warszawa

Tekst: Sebastian B. Krzypkowski, Konrad Zduniak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.




« Powrót